Váš průvodce světem dovolených. Aktuální nabídky last minute na každém webu.

Doprava na Kubě

Kubánské auto

Po příletu na letiště (nejčastěji to bývá José Martino) budete hned postaveni do situace, kdy se musíte rozhodnout, jak se dopravíte do hotelu. Pro většinu turistů to naštěstí zařídí cestovní kancelář v podobě přistaveného autobusu. Zbylý návštěvníci budou muset využít buďto hromadné dopravy (která je často velmi přeplněná) nebo více vyhledávané řešení, kterým jsou místní taxíky. Výběr taxíku je samozřejmě plně na Vás, pokud chcete, můžete se do hotelu dopravit klasickým Evropským autem (např. Škoda Octavie), nicméně většina turistů si raději vybere historický americký veterán z 50-60. let minulého století. Není nic příjemnějšího než razit silnice Kuby v dobovém americkém kabrioletu.

Jakoby se zastavil čas, pouze na Kubě můžete běžně vidět americká auta z 50-60. let v běžném provozu a ve velice zachovalém stavu.

Automobilových dědečků potkáte při návštěvě Kuby nespočet. Vzhledem ke státnímu zřízení je zde celoplošný zákaz prodeje automobilů. Nové auto si mohou koupit pouze významné osoby jako vysoce postavení státní příslušníci nebo úspěšní sportovci. Nicméně i kdyby byl prodej automobilů povolený, pro běžné kubánce by bylo auto kvůli nízkým platům pořád nedostupné.

Z jednoho konce ostrova na druhý

Kuba značka

Cestování ve velkých městech (jako je např. Havana) a mimo ně se velmi liší. Pokud chcete ve městě cestovat hromadnou dopravou, připravte si velkou dávku trpělivosti. Hromadná doprava, kterou zde zastupují především autobusy, je často velmi přeplněná a na zastávkách si chvíli postojíte. V Havaně jezdí dva druhy autobusů, oba typy bývají přeplněné, nepohodlné a je zde velké riziko kapesních krádeží.

Autobusy, které slouží k cestování mezi turistickými destinacemi jsou pohodlné a rychlé. Jsou tak ideální dopravou na ostrově. Veřejné autobusy sloužící k podobnému účelu jsou prakticky totožné s těmi městskými. Autobusy bývají velmi staré, ve špatném technickém stavu a nejezdí na čas.

Dalším dopravním prostředkem na Kubě jsou vlaky. Vlakové stanice jsou v každém větším městě či turistické destinaci, nicméně spojení bývá často velmi komplikované a cestování je poměrně pomalé. Pokud budete chtít přejet z jedné části ostrova na druhý (tedy z Havany do Santiago de Cuba) můžete využít rychlík, který spojuje tyto dvě destinace. Cesta trvá kolem 13 hodin.

Méně využívané dopravní prostředky, které Vám Kuba nabízí jsou trajekty a letecká doprava. Trajekty slouží víceméně jako spojení s nedalekými ostrovy. Letecká doprava se využívá především k cestování z jednoho konce ostrova na druhý. Létá se staršími letadly, které zbyly jako pozůstatky ze Sovětského svazu. Cena letenky z jednoho ostrova na druhý je zhruba dvojnásobná, oproti cestě vlakem.

Půjčit si auto nebo si vzít taxíka?

Patrně nejvyužívanějším dopravním prostředkem jsou na Kubě taxíky. Je to poměrně levný, rychlý a pohodlný způsob jak se dostat z místa A na místo B. Taxislužby naleznete na předem určených stanovištích především na parkovišti hotelů. Na výběr máte z historických automobilů či moderních aut. Starší auta jsou samozřejmě levnější než ta novější.

Taxi

Poslední možností jak cestovat na Kubě automobilem je jeho pronájem. Všechny půjčovny aut jsou na Kubě státní. Podmínky pro zapůjčení automobilu jsou víceméně běžné. Musíte mít u sebe platný řidičský průkaz, pas a musí Vám být 21 let. Za automobil budete muset zaplatit zálohu a pojištění. Ceny vozů se pohybují v závislosti na typu a velikosti. Před půjčením auta si jej pečlivě zkontrolujte zda není nijak poškozené, je také pravidlem, že auto dostane s prázdnou nádrží. Na cestách si dávejte dobrý pozor, protože silnice jsou na Kubě v poměrně špatném stavu. Pokud pojedete do výše položených míst, zcela jistě se neobejdete bez terénního vozu.

Sponzor stránky

Partneři

Dovolená u moře s cestovní kanceláří Blue-style.
Pokud máte rádi tropické počasí a zajímají Vás karnevaly, pak je Rio de Janeiro pro Vás ta pravá volba. Hledáte-li něco blíže, pak by se vám mohl zamlouvat řecký ostrov Rhodos který je vzdálený jen pár hodin letu. Nedaleko něj naleznete také největší řecký ostrov Kréta jenž Vám nabízí pohled zpět do Minojské éry. Máte-li rádi exotiku, vydejte se na karibský ostrov Kuba který mnoho lidí považuje za pravý ráj na zemi. Ostrov zábavy Zakynthos je ideální místo pro noční párty.

info [at] Tamchci.cz