Kubánci

Na Kubě žije kolem 11 milionů obyvatel. To je zhruba stejné číslo, jaké má také Česká republika, ovšem různorodost původu obyvatel je na Kubě mnohem větší. Dnešní Kubánci nemají z původními obyvateli Kuby příliš společného. Z velké části to jsou míšenci afrických otroků a španělských kolonizátorů. Kvůli útlaku, který Španělé v uplynulé historii na Kubu vyvíjeli, mají dnes Kubánci blíže k Severní Americe než ke Španělsku. Krom Španělů dorazili na ostrov také velké počty angličanů, francouzů a dalších evropských národů. Ty se poměrně rychle vmísili mezi zdejší obyvatelstvo a tak vytvořili kulturní i národnostní mix.
Dnešní Kubánci jsou z větší částí míšenci afrických otroků a španělských kolonizátorů.
V průběhu budování politického směru Kuby byly Kubánci často svědky velké vlny emigrace a
imigrace. Mnoho místních obyvatel utíkalo před politickým režimem na nedalekou Floridu.
Tento trend pokračuje i dnes. Skoro každá rodina na Kubě má v rodině někoho, kdo utekl do
Spojených států, kde většinou pracuje bez pracovního a pobytového povolení. Vydělané peníze
pak utečenci posílají svým rodinám na přilepšenou. Ať už je v USA sužují jakékoliv problémy,
finančně jsou na tom vždycky lépe, než běžní Kubánci.
Druhým často vídaným jevem byl příliv cizinců na ostrov, který už dnes není k vidění
vzhledem k tomu, že politický směr Kuby se již ustálil a vládne zde komunismus. Lidé
pocházející především ze Spojených států, Jamajky, nebo z různých států Severní Ameriky
zde hledali především místo, pro svůj bouřlivý a ničím nesvázaný život. Tito cizinci
tvořili bohatší část obyvatelstva a prohlubovali majetnické rozdíly mezi obyvatelstvem.
To se samozřejmě změnilo v průběhu revoluce, kdy tito lidé museli z Kuby utéci.
Kuba vs Amerika

Ačkoliv oficiální vztahy Kuby a Ameriky jsou stále velmi neurčité, proběhla v roce 2009 díky novému prezidentovi USA Baracku Obamovi poměrně podstatná změna, která by měla přinést oběma zemím více svobody v oblasti cestování a posílání peněz mezi příbuznými kubánců, kteří žijí v USA. Do této doby bylo na Kubu uvaleno obchodní embargo (které stále trvá), jež zamezovalo jakémukoliv obchodu a tím pádem prohlubovalo ekonomickou krizi, která na Kubě trvá prakticky od počátku revoluce. Nicméně nemůžeme se Spojeným státům divit, nemají v popisu práce podporovat diktátorské režimy a zbytek světa tyto praktiky víceméně schvaluje. Američané mají na Kubě také svoji vojenskou základnu Guantanámo, která vyvolávala obrovské rozhořčení nejen v USA, ale i ve zbytku světa. Na této základně totiž byly vězněni nepřátelé státu, především teroristé, kteří zde byly vězněni, vyslýcháni a v neposlední řadě také mučeni.
Veřejně Kubánci nemají USA příliš v lásce. Komunistická propaganda se zasloužila o to, že někteří Kubánci skutečně věří, že za problémy sužujícími Kuby mohou Spojené státy. Kubánští sportovci při televizních rozhovorech neskrývají rivalitu vůči USA, nicméně tato verbální agrese funguje spíše jen na oko. Většina Kubánců pouze předstírá, že nemají Ameriku příliš v lásce, ale opak je často pravdou. K malým skupinkám amerických turistů se Kubánci chovají slušně a nemají s nimi sebevětší problém. Vztah Kubánců k Američanům by se dal přirovnat ke dvěma sourozencům, kteří se sice škádlí, ale k opravdové nenávisti mají hodně daleko. Samozřejmě nelze všechny škatulkovat. Na Kubě je mnoho obyvatel, kteří stále podporují komunistické hnutí a tím pádem nemají kapitalistické USA příliš v lásce.
Na Kubě se umí i pořádně bavit
I když Kubánce sužuje od nepaměti chudoba, jsou na tuto skutečnost víceméně zvyklý. Kubánci jsou vesměs milý a pozitivně naladění lidé, kteří si rádi dělají legraci hlavně samy ze sebe. Když pomineme finanční stránku věci, tak Kubánci si uvědomují, že v historii jim bylo hůře a že to s nimi vlastně není zas až tak špatné. Žijí na nádhérném místě, jídla mají také dostatek (i když výběr je poměrně skromný), jenom ta svoboda jim ke štěstí zbývá. Každý se s tím ale vyrovnává jinak a tak se lidé na Kubě dělí na ty, kteří Fidela (potažmo komunistický režim) podporují a kteří naopak chtějí změnu. Mnoho lidí poukazuje na kvalitní vzdělaní, ukázkovou péči o staré lidi a také vymícení té nejhorší chudoby (která stále vládne např. na nedalekém Haiti). Změnu chtějí především mladí lidé, kteří by rádi měli více možností. Běžní Kubánci jsou velmi štědří, rádi se podělí i o těch pár maličkostí, které mají. Ačkoliv je většina Kubánců nevěřících, náboženství je zde tolerováno.

Kubánci si také rádi zajdou za zábavou. Pro někoho to je posezení na zápraží domu, v jedné ruce rum a v druhé ruce doutník. Pro jiné je to zas návštěva nočního klubu nebo rockového koncertu. Místní lidé také rádi sportují, nejoblíbenější sport na Kubě je bezesporu baseball, při jehož hře jsou kubánci doslova v transu, oblíbený je také box. Jako zábava pro dospělé obyvatelstvo jsou vítaným odreagováním od práce hlavně kohoutí zápasy, ve kterých kubánci rádi a velmi často sází.
Sponzor stránky
Partneři
Dovolená u moře s cestovní kanceláří Blue-style.
Pokud máte rádi tropické počasí a zajímají Vás karnevaly, pak je Rio de Janeiro
pro Vás ta pravá volba. Hledáte-li něco blíže, pak by se vám mohl zamlouvat řecký ostrov Rhodos který je
vzdálený jen pár hodin letu. Nedaleko něj naleznete také největší řecký ostrov Kréta jenž Vám nabízí pohled zpět do Minojské éry. Máte-li rádi exotiku, vydejte se na karibský ostrov Kuba který mnoho lidí považuje za pravý ráj na zemi.
Ostrov zábavy Zakynthos je ideální místo pro noční párty.
Dovolená na Kubě
Vítejte na cestovatelských stránkách nejznámějšího Karibského ostrovu, kterým je Kuba. Naleznete zde přehledné informace, které Vám pomohou při Vaší případné cestě do tohoto malého ráje.
Kuba
- Kuba v bodech
- Praktické rady
- Historie Kuby
- Kubánci
- Počasí
- Doprava
- Ubytování
- Jídlo a pití
- Kubánská krajina
- Politika
- Měna a ceny
- Zábava
- Zajímavosti
Kam na Kubě
Tamchci.cz
Tamchci.cz Vám nabízí praktické informace o turistických destinacích z celého světa. Naleznete zde obsáhlé informace o historii, kultuře a místních zvycích. Buďte připraveni na Vaši dovolenou.