Váš průvodce světem dovolených. Aktuální nabídky last minute na každém webu.

Kubánské doutníky

Kubánské doutníky

Nejlepší doutníky na světě pocházejí z Kuby, to vám s jistotou potvrdí každý vášnivý kuřák těchto tlustých tabákových tyčinek. Kubánské doutníky jsou jedním z hlavních produktů, které se z Kuby exportují do celého světa. Nemusíte být zrovna zarytý kuřák, aby jste si vychutnali jedinečnou chuť karibského tabáku. Díky tropickému podnebí a vysoké vlhkosti vzduchu zde není nutné doutníky ani nijak zvláštně skladovat. Nicméně dejte si pozor až si je přivezete domů. Pokud jim vlhkost chybí, do měsíce se Vám vysuší.

Díky ideálnímu podnebí se tabák na Kubě pěstoval ještě předtím, než na ostrov dorazil Kolumbus. Velkého rozmachu se pěstování tabáku dočkalo v době, kdy v Evropě vzrostla poptávka po tabákových výrobcích. Tvořili se tak nové a nové plantáže, které obhospodařovali otroci.

Dovážená krabice kubánských doutníků stojí až 15 000 korun. Průměrná výroba doutníku, od sklizně tabáku až k sušení hotového výrobku, trvá zhruba pět let.

Tabák

Tabák je rostlina, která patří do čeledě lilkovitých. Jako výplně doutníků slouží listy, které potřebují hodně slunce. Ačkoliv se tabák pěstuje v tropech, příliš mnoho vody mu nedělá dobře, proto se pěstuje v období sucha. Tabák se postupně sklízí když dosáhne výšky zhruba 1,5 m. Po té co se listy sklidí, se musí dva měsíce sušit. Až ztratí většinu vody, listy zhnědnou. Pak už je čas poslat listy do třídírny k dalšímu zpracování, kde si pobudou zhruba tři měsíce. Po této proceduře se musí listy poslat do továrny, kde musí opět získat vlhkost, ladem zde leží další dva měsíce. Všechny procedury mají za cíl odstranit či přidat vlhkost do listů a snížit či odstranit z nich nečistoty jako je pryskyřice, nikotin nebo amoniak. Nakonec už jen zbývá upravené listy zakonzervovat do palmové kůry, která dává listům potřebnou vlhkost. A za jak dlouho se z nich může připravovat pravý kubánský doutník? V průměru to je zhruba 4 až 5 let. Pěstování tabákových listů, jejich zpracování a konečné zrání je velmi dlouhý proces, který vyžaduje mnoho času a důkladnou péči.

Mezi nejpopulárnější světové značky patří doutníky Montecristo nebo Cohiba. Populárních značek je ovšem mnohem více. Do Evropy se krabice doutníků dováží zhruba za 15 000,- korun. Na Kubě je možno stejné značky sehnat zhruba za 3x nižší cenu, ovšem cena doutníků je relativní. Stejný doutník stojí na mnoha místech jinou sumu, kvalita je ovšem vždycky stejná.

Každá značka má svoji vlastní originální recepturu, která více či méně odlišuje způsob pěstování samotného tabáku, zpracování listů i zrání. V továrně se tabákové listy třídí dle kvality, o jejich balení se stará člověk, kterému se říká torcedor. Všechny doutníky se musí balit ručně, proto je nesmírně důležité aby pracovníci měli v balení doutníků dobrou praxi. Zručnost ubalení závisí jak na hoření doutníku, tak na jeho tahu. Obecně je známo, že při práci mohou pracovníci vykouřit kolik doutníků chtějí. Dobří pracanti zvládnout ubalit až 100 doutníků za den. Práce je to namáhavá a velmi monotoní. Kvalitnější doutníky jdou na vývoz, ty horší kvality jsou určeny pro místní trh.

Kubánský rum

Kubánský rum

Pokud bychom měli vyzdvihnout pouze dva produkty, které Kubu po celém světe nejvíce charakterizují, pak by to krom doutníků byl bezesporu kubánský rum. Narozdíl od tabáku, nebylo pěstování surovin potřebných pro výrobu rumu, tradiční součástí ostrova. Teprve když španělé dovezli na ostrov cukrovou třtinu, mohlo se začít s výrobou. Rum se totiž vyrábí z upravené šťávy, která pochází právě z cukrové třtiny.

Zhruba v polovině 19. století šla už většina vyrobeného rumu na vývoz. Světově nejvyhledávanějšími produkty se stali značky Havana Club, Bacardí nebo Bocoy. Dnes se na Kubě vyrábí na 60 značek rumu. Výroba rumu se skládá ze čtyř fází a to je fermentace, destilace, zrání a míchání. Podobně jako u doutníků jde kvalitní rum na vývoz a ten horší kvality se prodává místním obyvatelům. Kvalitní rum je certifikován značkou carta blanca, která zaručuje, že jde o kvalitní rum, který zrál po dobu tří let a obsahuje předem stanovené množství alkoholu.

Asi nejznámější nápoj, který se z kubánského rumu připravuje je Cuba libre, který se míchá s rumem a kolou. Populární je také Mojito, které se míchá z rumu, limetového džusu, matových listů, sody a cukru.

Sponzor stránky

Partneři

Dovolená u moře s cestovní kanceláří Blue-style.
Pokud máte rádi tropické počasí a zajímají Vás karnevaly, pak je Rio de Janeiro pro Vás ta pravá volba. Hledáte-li něco blíže, pak by se vám mohl zamlouvat řecký ostrov Rhodos který je vzdálený jen pár hodin letu. Nedaleko něj naleznete také největší řecký ostrov Kréta jenž Vám nabízí pohled zpět do Minojské éry. Máte-li rádi exotiku, vydejte se na karibský ostrov Kuba který mnoho lidí považuje za pravý ráj na zemi. Ostrov zábavy Zakynthos je ideální místo pro noční párty.

info [at] Tamchci.cz