Váš průvodce světem dovolených. Aktuální nabídky last minute na každém webu.

Pojištění zdraví

Pojištění a zdraví

Pojištění není nutností, ovšem je moudré jej mít. Vyřídit si jej můžete u své cestovní kanceláře. Očkování ani jiné zdravotní prohlídky nejsou potřeba. Jediné potíže, které turisty mohou případně zastihnout bývají střevní nevolnosti, není proto na škodu přibalit si sebou černé uhlí, nebo podobné léky. Nutností je samozřejmě opalovací krém a krémy na regeneraci pokožky proti štípancům od komárů, kterých je na Kubě velmi mnoho. Doporučuje se pít pouze balenou vodu. V restauraci si do vody nepřidávejte led, může být nevhodně skladován a nemáte jistotu z jaké vody byl připraven.

Pokud budete mít tu smůlu, že Vás na Kubě potká nějaký úraz, existují zde dva typy nemocnic. Ty hůře vybavené jsou určeny pro místní obyvatele. Pro turisty jsou určeny speciální kliniky s velmi dobrým vybavením, pokud nemáte zajištěné pojištění tak počítejte s tím, že účet na této klinice bude velmi nákladný.

Co sebou

Určitě se Vám bude hodit:

- prodyšné oblečení (na Kubě je vysoká vlhkost vzduchu takže člověk se velmi potí)
- spreje proti komárům
- kombinace pevné a prodyšné obuvi
- krémy na regeneraci pokožky od štípanců od komárů
- opalovací krém
- léky proti střevním potížím
- deštník (na Kubě jsou časté rychlé přeháňky)
- sluneční brýle

Cestovní pas

Podmínky pro vstup na Kubu

Pokud budete chtít odcestovat na Kubu, budete potřebovat platný cestovní pas. K cestě na Kubu je rovněž potřebné turistické vízum, které uděluje kubánský konzulát, vízum stojí 750,-. Toto vízum vás opravňuje k pobytu na Kubě po dobu 30 dní. Pokud je vám 30 dnů málo, je možnost si pobyt o dalších 30 dnů prodloužit za poplatek 25 dolarů. Tyto formality za Vás s největší pravděpodobností zařídí cestovní kancelář, opačná je situace pokud na Kubu cestujete jednotlivě.
Vízum se na konzulátu vyřizuje na počkání. K jeho vydání je třeba předložit pas, zaplatit poplatek a někdy je nutné i předložit kopii letenky. Na Kubu musíte odcestovat do 6 měsíců od vyřízení víza.

Adresa Kubánského konzulátu
Sibiřské nám. 1
Praha 6
tel. 224 311 253
email: embacubapraga@embacuba.cz

Letiště a doprava

Pokud letíte na Kubu, pravděpodobně budete přistávat na mezinárodním letišti José Martího, které se nalézá necelých třicet kilometrů jihozápadně od Havany. Dalším letištěm které se používá pro mezinárodní lety je letiště Antonia Macea, které se nalézá v blízkosti Santiago de Cuba. Každé z letišť se nalézá na opačné straně ostrova a je možno letecky cestovat i mezi nimi.
Dopravu z letiště nejčastěji zajišťuje cestování kancelář. Pokud se tak nestane, je nejvhodnější dopravou místní Taxi. Místní hromadná doprava bývá často přeplněna a nejezdí na čas.

Pošta

Pokud chcete poslat dopis či pohled do Evropy, není to žádný problém. Ovšem dávejte si dobrý pozor co v dopise píšete či posíláte, vše totiž kontrolují státní složky. Vyvarujte se kritiky zdejší politiky, či samotné Kuby. Dopis můžete poslat z poštovního úřadu, kde mají otevřeno každý den vyjma neděle. Pohled si můžete koupit např. v hotelu, kde máte již předplacenou známku, jinak na pohled stojí 0,50 CUC a na dopis 0,75. Doručení psaní do naší země je velmi pomalé, počítejte že pohled či dopis přijde zhruba za měsíc.

Internet

Připojení na internet naleznete v každém větším městě, často bývá přístup na internet součástí všech větších hotelů. Jinde lze najít internet na místech, které jsou označeny nápisem Telecorreos, kde můžete potkat i místní obyvatele. Ti mají možnosti hledání na internetu poněkud omezené.
Pro cizince je internet dostupný bez větších omezení, nicméně samotná cena za připojení je velmi přemrštěná.

Telefon

Telefonování

Většina Kubánců nevlastní mobilní telefon, proto je nejrozšířenějším způsobem komunikace na dálku, telefonování z budky. Ty fungují na telefonní karty, které lze zakoupit ve většině obchodů, hotelu či na letišti.
Telefonování z mobilního telefonu je trochu komplikovanější, poměrně nákladné a v neposlední řadě se dovoláte pouze v turistických oblastech. Jinde nemá mobilní operátor pokrytí.

Pokud chcete volat do ČR, před samotným číslem vytočte "119 420", což je volání do ciziny s předvolbou pro ČR, dále je nutné zadat předčíslí města a číslo osoby, které chcete volat.

Televize, tisk a rozhlas

Vzhledem k tomu, že na Kubě panuje dlouhá léta komunismus, kontroluje stát všechny vydávané tiskoviny a co mu nepřijde vhodné, to cenzuruje. Podobně jako za dob totality u nás, jsou média silným zdrojem socialistické propagandy, která je zaměřena proti kapitalistickým státům, především proti USA. Na Kubě vychází i několik odborných časopisů, které rozhodně stojí za podívání. Běžné tiskoviny lze zakoupit pouze v hotelech.
Co se týče rádia, není tento mediální nástroj příliš populární. Je to především proto, že signál je pro mnoho Kubánců buďto rovnou nedostupný, nebo je zachytáván ve velmi špatné kvalitě. Anglické či americké stanice jsou blokovány.
Nejpopulárnějším médiem je na Kubě bezesporu televize, kterou má na Kubě snad každá domácnost. Vysílají se především zprávy, telenovely, nebo státní projevy, které slouží k rozšiřování propagandy. Cizí program jsou buďto cenzurovány, nebo blokovány.

Elektřina

Elektrické napětí v zásuvkách je nejčastěji 110 V/60 Hz. V hotelech můžete ale také najít i zásuvky s napětím 220 V. Pokud nechcete být nemile překvapeni napětím v zásuvce, uděláte nejlépe pokud si sebou vezmete adaptér.

CUC

Měna

Ačkoliv je to přinejmenším neobvyklé, Kuba má dvě oficiální měny a to konvertibilní peso (CUC) a kubánské peso (CUP). Kubánské peso se používá ojediněle a není s ním možno platit všude. Turisti si vyměňují peníze hlavně za konvertibilní peso. Pokud si budete chtít ve směnárně vyměnit větší částky, budete muset předložit pas.

Kriminalita

Na Kubě je velmi nízká kriminalita, nicméně kapesní krádeže, především v turistických centrech, se zde vyskytují. Dávejte si dobrý pozor při cestování hromadnou dopravou, při průchodem v davu, nebo při směňování peněz. V pokoji nenechávejte žádné cennosti a předměty vysoké hodnoty raději uložte do hotelového trezoru.

Velvyslanectví

Adresa Českého velvyslanectví
Ave. Kohly 259 e/41 y 43
Nuevo Vedado
La Habana C.P. 106 00
tel: 53 7 8833 201
email: havana@embassy.mzv.cz

Tísňové linky

záchranka: 7/55 1185
policie: 106
hasiči: 105

Užitečné odkazy

- CubaTravel.cu - oficiální stránky kubánského ministerstva turistiky
- EmbaCuba.cz - Velvyslanectví Kubánské republiky v ČR
- Wunderground.com - aktuální počasí na Kubě

Sponzor stránky

Partneři

Dovolená u moře s cestovní kanceláří Blue-style.
Pokud máte rádi tropické počasí a zajímají Vás karnevaly, pak je Rio de Janeiro pro Vás ta pravá volba. Hledáte-li něco blíže, pak by se vám mohl zamlouvat řecký ostrov Rhodos který je vzdálený jen pár hodin letu. Nedaleko něj naleznete také největší řecký ostrov Kréta jenž Vám nabízí pohled zpět do Minojské éry. Máte-li rádi exotiku, vydejte se na karibský ostrov Kuba který mnoho lidí považuje za pravý ráj na zemi. Ostrov zábavy Zakynthos je ideální místo pro noční párty.

info [at] Tamchci.cz