Váš průvodce světem dovolených. Aktuální nabídky last minute na každém webu.

Havana

Havana

Jedno z nejkrásnějších měst na světě překypující bohatou historií a jedinečným nádechem romantiky, to je hlavní město Kuby, kterým je světoznámá Havana. Doutníky, rum, revoluce, karibik, to všechno se lidem vybavuje když slyší zmínku o Havaně. Každý kdo navštívil toto jedinečné místo, musí dát člověku za pravdu, že Havana je zkrátka netradiční město. Není to pouze místními malebnými uličkami, celou řadou památek, nebo tropickou scenérií, je to kombinace všeho co Havana nabízí.

Dnes v Havaně žije 2,2 mil. obyvatel a turistům nabízí evropský standart co se týče ubytování, stravy, nebo služeb. Je zde celá řada historických památek a bohužel jako všude na Kubě, i zde jsou patrné chybějící finanční prostředky, které by byly potřeba na rekonstrukci budov, nebo místních komunikací. Díky turismu se tento trend pomalu mění a tak se nemůžeme kubáncům divit, že všechny volné prostředky investují do výstavby hotelů, či nových turistických letovisek.

Havana nese název po svém zakladateli, kterým byl San Cristóbal de la Habana, město založil v roce 1519 jako hlavní město v nové španělské kolonii.


Havana Havana Havana Havana

Havana bylo zlaté město (a pro některé možná stále je), nebylo to ani tak zásluhou španělů, ale právě místních obyvatel. Dobyvatelé se o své kolonie nikdy moc nestarali, pouze dolovali poklady a utiskovali domorodce. Díky ilegálnímu obchodu (kolonizátoři jakýkoliv obchod zakázali) město vzkvétalo až do poloviny 20. století, kdy na Kubu sužovala revoluce a většina historických památek byla poničena. Po občanské válce se už nikdo moc neobtěžoval většinu budov opravit a tak chátrají dodnes. Kubánci se snaží ty významnější památky stále restaurovat, ale je to pomalý proces. Raději investují peníze do výstavby nových hotelů.

HavanaPřed revolucí byla Havana nespoutané město. Především američané si jezdili do Karibiku užívat hříšný život. Lidé se opíjeli do němoty a utráceli peníze v místních kasínech. To se moc nelíbilo místním obyvatelům, které sužovala chudoba, američané byly pro ně jen dalším národem v řadě, který Kubu nějakým způsobem využíval, ale nic dobrého ji nepřinášel.

Havana Když Fidel Castro vyhrál velkou revoluci, provedl celou řadu změn. Veškerý majetek znárodnil, což vedlo k velké vlně útěku obyvatel do ciziny, dále pak přerozdělil majetek a zavedl přídělový systém potravin (což vedlo k vymícení té nejhorší chudoby která dodnes vládne např. na Haiti). Novinkou bylo také přejmenování ulic, nicméně Kubánci si na tuto změnu příliš nezvykly a tak dodnes nazývají některá místa, pro cizince nepochopitelným pojmenováním.

Stará Havana

Asi nejvíce pyšní a nutno podotknout že právem, jsou kubánci na centrum města, která se nazývá stará Havana (Habana Vieja). Toto místo je zapsáno i na světovém seznamu kulturních památek UNESCO. Ty nejzajímavější památky se rozkládají okolo hlavních náměstí staré Havany. Naleznete zde celou řadu muzeí, galerií, koloniálních budov a dalších památek. Ty se pomalým tempem opravují již od roku 1977.

Přímo v samotném centru Havany se nachází náměstí Plaza de Armas. Na tomto velkolepém náměstí dlouhá léta dokonce sídlila místní vláda. Dnes v budově Palacio de los Capitanes Generales naleznete městské muzeum (Museo de la Ciudad), kde na Vás čeká celá řada zajímavých exponátů.

Pokud brouzdáte po internetových foto galeriích z Kuby, nenajdete snad žádnou stránku, kde by nebylo vyfoceno náměstí Plaza de La Catedral. Typickým obrázkem je fotografie katedrály sv. Kryštofa (Catedral San Cristóbal), která vévodí celému náměstí. Tato katedrála je zasvěcena slavnému objeviteli Kuby, kterým byl Kryštof Kolumbus. Jeden čas zde byly uloženy dokonce jeho ostatky, ovšem později byly vydány do Španělska.


Havana Havana Havana Havana

Chcete-li provést Vaši prohlídku havanských náměstí opravdu důkladně, pak se nezapomeňte zastavit ještě u Plaza de San Francisco kde naleznete líbivou fontánu, kterou obklopuje barokní klášter spolu s kostelem. Posledním náměstím, které uzavírá velkou čtveřici kubánských náměstí ve staré Havaně je Plaza Vieja. Toto náměstí bylo kompletně zrekonstruováno, dnes zde naleznete dobové domy, uměleckou galerii nebo místní pivnici.

Jestli si chcete dát s někým sraz, navrhněte jako místo setkání Parque Central, které nemůžete minout. Tento nádherný park obklopují stavby různých stylů, které dnes slouží k ubytování turistů, nebo jako muzea či kulturní domy. Uprostřed parku stojí socha José Martího.

El Morro a La Cabaña

El Morro

Dávno zašlou slávu krvavých dnů připomínají vojenské pevnosti El Morro a La Cabaña. Pokud Vás zajímá vojenská historie, je hrad El Morro zastávkou, kterou nesmíte vynechat. Hrad se nachází na stejnojmenném výběžku morro z jehož ochozů je nádherný výhled na oceán. Uvnitř hradu naleznete muzeum a zajímavé válečné exponáty z proběhlých válek.
La Cabaňa je rozlehlá pevnost, která byla v uplynulých staletích symbolem španělského mocenství. V jejích útrobách jste mohli nalézt rozlehlé zbrojírny nebo kasárny. V pozdějších letech sloužila jako vězení nebo také jako popraviště. Dnes je okolí pevnosti poklidné a po nějakém boji zde není ani památky. Zajímavým zvykem je zde střílení z děla, které se uskutečňuji na konci každého dne. Dříve tento výstřel symbolizoval nástup večera a uzavření městské brány.

Vedado

Vedado a jeho okolí je poměrnou novější oblastí. Alespoň co se podle vzhledu místních staveb týče. I zde nalezneme celou řadu historických budov, ovšem drtivá většina z nich se rozpadá. Pár z nich bylo opraveno a dnes slouží jako vládní budovy. Ve Vedadu nalezneme celou řadu výškových budov a nově postavených hotelů. Dříve byla tato ulice velmi násilným místem kde vládly gangy a násilí zde bylo na denním pořádku, možná to bylo právě proto, že si zde bohatí američané stavěli svoje vili a tak kriminální živly cítili příležitost jak rychle a snadno přijít k penězům.

Ulice Vedada připomínají bránu do které když vstoupíte, vrátíte se o 50-60 let nazpět. To se samozřejmě týká i pobřežní třídy Malecón, která se zde rozbíhá od roku 1901. Je to ideální místo na romantickou procházku, ovšem dejte si pozor na prudké lijáky. Jakmile se zde začne silně pršet začnou se přes hráz přelévat vysoké vlny což může být pro překvapené turisty nebezpečné.

Plaza de la Revolución je další z řady rozlehlých havanských náměstí. Původně neslo název Plaza Cívica ale později bylo přejmenováno. V samostatném středu náměstí je k vidění monstrózní mramorovo-žulový památník, symbolizující kubánský boj za nezávislost.

Miramar

Miramar patří mezi ty luxusnější čtvrti které můžete v Havaně najít. Sídlí zde nádherné vily modernistického a secesního stylu. Hlavní třída se jmenuje Quinta Avenida. Naleznete zde několik firem a zdejší domy jsou hezky zrekonstruované a pečlivě udržované. Jižně od Miramaru se nachází nejslavnější noční klub Tropicana, který sídlí ve čtvrti Buena vista. Otevřen byl již v roce 1939. Je to tedy jeden z mála předrevolučních klubů, které můžeme na Kubě vidět i dnes.

Cubanacán

Stejně jako Miramar patří Cubanacán k nejluxusnějším čtvrtím v Havaně a to i přesto, že mnoho zdejších budov znatelně chátrá a potřebují nutnou rekonstrukci. Zdejší nemovitosti znárodnil po revoluci stát, jejich bohatí majitelé totiž prchli před režimem do zahraničí, především do USA na nedalekou Floridu. Dnes v této čtvrti sídlí hlavně politici, především zahraniční velvyslanci.
Mezi zajímavé pamětihodnosti které zde můžete najít patří např. sjezdový palác Palacio de las Convenciones z roku 1979, nebo Národní umělecká škola Instituto Superior de Arte, která byla v sedmdesátých letech rozestavěna, ale dokončena byla teprve až v roce 2001.

Sponzor stránky

Partneři

Dovolená u moře s cestovní kanceláří Blue-style.
Pokud máte rádi tropické počasí a zajímají Vás karnevaly, pak je Rio de Janeiro pro Vás ta pravá volba. Hledáte-li něco blíže, pak by se vám mohl zamlouvat řecký ostrov Rhodos který je vzdálený jen pár hodin letu. Nedaleko něj naleznete také největší řecký ostrov Kréta jenž Vám nabízí pohled zpět do Minojské éry. Máte-li rádi exotiku, vydejte se na karibský ostrov Kuba který mnoho lidí považuje za pravý ráj na zemi. Ostrov zábavy Zakynthos je ideální místo pro noční párty.

info [at] Tamchci.cz